Your solution partner in Electronics production!

Language Selection

Home

Your solution partner

Since 1979 Esman Elektronik is the far number one solution partner to the Turkish Electronics Manufacturing Industry.  The company is located in Istanbul Cengelkoy providing technical support and service; retail sales of Capital Equipment, Consumables and Tools.

About us

Esman Elektronik not only represent the world industry leaders in electronics manufacturing equipment in Turkey but also with its dedicated engineering team of 35 provides technical support to the customers.

14.Esman Elektronik Semineri sona erdi...
There are no translations available.

Otomotiv’den beyaz eşyaya, cep telefonu ve televizyona kadar tüm sektörlerin olmazsa olmazı  elektronikte lehimleme ve kaplama teknolojilerinin  bugünü ve geleceği 14. Esman Elektronik Semineri’nde tüm detaylarıyla tartışıldı. Üretimden servise, yan sanayiden Ar-Ge’ye 200’e yakın mühendisi ağırlayan etkinlikte elektronik  üretimdeki yeni yaklaşımlar dünyaca ünlü SMT teknolojileri proses ve kaplam uzmanları Gilbert Renaud, Jacques Mycke ve Jade Bridges  tarafından katılımcılarla paylaşıldı. 

Read more...
 
Esman Elektronik Led & Led Lighting Fuarına sizi de bekliyor…
There are no translations available.

10. Uluslararası Led Sistemleri, Teknolojileri, Uygulamaları ve Led Aydınlatma fuarı için geri sayım başladı. Fuar bu yıl 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM) Yeşilköy’de düzenlenecek.  Fuar, her ölçüdeki LED ekran ile reklam endüstrisinde, dış alan ışıklandırmada, mimaride ve sanayide kullanılan LED ürünler gibi her türlü LED’li ürünün bir arada sergilendiği sektörün yurtiçindeki tek fuarıdır. Bu yıl ilk kez katıldığımız fuarda Esman Elektronik standı bu fuarda da yeni iş bağlantıları, en yeni teknolojiler ve elektronik imalat endüstrisinin tüm alanlarında kullanılan komple çözümlere sahne olacak.

Read more...
 

NEW! 6TL engineering representation

6TL engineering based in Barcelona Spain, as a division of S.A. Sistel, is an innovative systems engineering company with solid experience in test systems. For more information please go to www.6tl.es. We are happy to be a representative for 6TL engineering.

Quick soldering irons available with our added value!

Esman Elektronik Inc. announces that they are the supplier of Quick soldering irons and tips in Turkey. Please click for more information. Please do not hesitate to contact us for further inquiries.

Representing Yxlon Int.

 Since May 2010 Esman Elektronik Inc. starts representing YXLON International who offers X-ray and CT based non-destructive testing systems and services all over the world. For further information you are very welcome to visit companies web site : www.yxlon.com.